Hormonai lemia mūsų išvaizdą, charakterį, ligas ir net santykius su kitais

Pasak fiziognomiką studijuojančios Eglės Pelienės, mūsų išvaizda susijusi ne tik su tuo, ką paveldėjome iš tėvų, bet ir su mūsų charakteriu bei hormonais. Žmogaus pažinimo centro „Vaiska“ surengtoje stovykloje sertifikuota verslo mokymų, žmogiškųjų išteklių valdymo ir ugdymo, personalo audito konsultantė E. Pelienė papasakojo, kaip hormonai veikia mūsų išvaizdą, charakterį, ligas ir net santykius su kitais žmonėmis.

Pažinti save ir kitą

Pasak Eglės Pelienės, mes visą gyvenimą stengiamės apie save kuo daugiau sužinoti. „Jei suvoksime, kad mus veikia gausybė dalykų, taip pat ir vidiniai fiziologiniai niuansai, tai mus padarys tolerantiškesnius. Mes paveldime iš tėvų asmenybiškumą, tam tikrus charakterio bruožus. Tačiau tam tikri gyvenimo įvykiai mus koreguoja. Polinkį sirgti viena ar kita liga mes irgi paveldime. Bet dažniausiai paveldime kažkokią tendenciją, kurią žinodami galime koreguoti“, – sakė specialistė.

Stovyklos dalyviams E. Pelienė pristatė keturių hormoninių žmonių tipų teoriją. Anot jos, šie tipai neretai egzistuoja ir pasireiškia konkrečiame žmoguje šimtu procentu. Dažniausiai kiekvienas turime vienam tipui būdingų savybių, tačiau kartais reiškiasi ir kitiems tipams būdingos ypatybės.

„Man pačiai yra tekę sutikti keturis žmones, kurie šią keturių hormoninių tipų teoriją neabejotinai patvirtino, nes jie turėjo visas tipui būdingas savybes. Hormonų sudėtis per gyvenimą keičiasi, ir ne vieną kartą, todėl ir žmonės keičiasi. Jei moteris vartoja kontraceptines tabletes, tai keičia jos charakterį ir išvaizdą. Jei žmogui dėl ligos reikia vartoti kokius hormoninius preparatus, tai ilgainiui irgi daro įtaką ne tik jo išvaizdai, bet ir tam tikroms būdo savybėms. Žmonės kartais sako: „Anksčiau buvau agresyvesnis, labiau pakovodavau už save, dabar toks nesu“, vadinasi, sumažėjo testosterono kiekis organizme. Žmogus iš vieno hormoninio tipo perėjo į kitą. Tuos dalykus verta žinoti ir suvokti, tai leis kitu kampu pažiūrėti į žmones“, – sakė lektorė.

Keturių hormonų diktatas

„Yra teorija, kad žmogaus išvaizdą lemia keturi hormonai: estrogenas, testosteronas, dopaminas, serotoninas. Pavyzdžiui, dopamino daugiau turinčio žmogaus veidas bus labiau kaulėtas. Tokios moterys bus labai lieknos, jos niekada neturės antsvorio, bet visuomet bus dirglesnės.

Veido bruožai, kūno sudėjimas, eisena susiję su hormonų sudėtimi organizme. Hormonai taip pat smarkiai veikia charakterio savybes. Sakoma, kad žmogaus hormoninė sistema – tai dvasinio pasaulio fizinė išraiška.

Šie keturi pagrindiniai hormonai labai susiję su mūsų būdo bruožais ir labai stipriai formuoja mūsų išvaizdą. Dopaminas yra labiau atsakingas už mūsų emocines būsenas, logiką, mąstymą, naujovių ieškojimą. Serotoninas – laimės hormonas, jis suteikia mums pozityvumo. Estrogenas – vadinamas moterišku hormonu, jis lemia jausmingumą, emocingumą ir ištvermę. Testosteronas kuria libido ir adrenaliną. Dažniausiai būna, kad organizme dominuoja du hormonai. Pagal tai formuojasi tam tikri žmonių tipai“, – sakė E. Pelienė.

Keturi hormonų nulemti tipai  

Tie žmonės, kurie turi daugiau dopamino, vadinami „tyrinėtojais“ (pasaulyje gyvena apie 26 proc. šio tipo žmonių). Dažniausiai jie būna smulkaus sudėjimo, mažesnio ūgio, berniukiškos išvaizdos, jie judrūs, nerandantys vietos. Dopamino daugiau turintys žmonės negali nusėdėti vienoje vietoje, tai jie kalba telefonu, tai metasi prie kompiuterio.

Jie mėgsta tokius žodžius: „nuotykis“, „spontaniškumas“, „siurprizas“, „energija“, „naujas“, „aistra“, „greitai“, „nesvarbu“. Tokių žmonių medžiagų apykaita labai greita, jie daug valgo, bet neturi antsvorio, nes gautą energiją greitai ir išeikvoja. Šio tipo žmonės ilgai nesuvokia netinkamos mitybos įtakos, nes mano, kad jei yra ploni – tai jiems negresia didelis cholesterolis ir panašūs dalykai. Jei šio tipo žmonės rūko, valgo riebiai – jų kraujagyslės kenčia ne mažiau nei stambesnių žmonių. Jie kaip neišsikraunančios baterijos, tačiau juos palaužia sunkios ligos, tokios kaip onkologinės. Dažniausiai taip būna po ilgalaikio, didelio streso, krūvio.

Šio tipo žmonės gerai sutaria tik su tokį patį kiekį dopamino turinčiais žmonėmis. Kitų tipų žmonės sunkiai „atlaiko“ šio nuotykių ieškotojo energiją ir dinamiką. Dopamino perteklių turintys žmonės nėra pastovūs savo meilės santykiuose. Jei susitinka du tokie žmonės, jie bus nuoširdūs, kai sakys, kad toleruoja savo partnerio „ėjimą į kairę“.

Dopamino perteklių turintys žmonės turi didelį poreikį naujovėms. Nardytojai, alpinistai, kitokių sporto rūšių atstovai, kur būna didelė rizika – jie visi priklauso „tyrinėtojų“ tipui. Šio tipo žmonėmis nepasidaroma per naktį, žmonės tokie būna jau nuo vaikystės. Jie labai vertina savo nepriklausomybę, todėl dažnai renkasi tokią veiklą, kur gali būti vieni, kad nebūtų pavaldūs kitam žmogui.

Daug menininkų irgi turi daugiau dopamino. Šio tipo žmonės greičiau tampa priklausomi nuo narkotinių medžiagų. Čia koją jiems pakiša jų smalsumas. Narkotikuose yra tam tikra medžiaga, kuri organizme sintetina dopaminą, nors jie šio hormono turi daugiau, tačiau tik jo dėka jie tokie energingi, aktyvūs. Kai jiems reikia per trumpą laiką padaryti daug darbų, išmokti daug informacijos, jiems prireikia dar daugiau dopamino. Tyrimais nustatyta, kad teisės ir medicinos studijų studentai vartoja daugiau narkotinių medžiagų nei kitų specialybių studentai.

Jų stiprybė – jie lengvai keičiasi, prisitaiko prie besikeičiančių aplinkybių. Tai būtina savybė gamtoje, tai evoliucijos ir išgyvenamumo garantas. Jie gali būti empatiški tik trumpą laiką, kol jiems ko nors reikia iš kito žmogaus. Jie sunkiai suvokia kitų žmonių emocijas. Jie yra netvarkingi ir nepunktualūs. Jie yra taisyklių laužytojai.

Antras tipas yra „statytojai“, jų organizme yra daugiau serotonino. Šie žmonės nuolat siekia stabilumo ir laimės būsenos. Jiems patinka žodžiai: „ritualai“, „tradicijos“, „patikimumas“, „pagarba“, „visuomenės normos“. Jie labai ramūs ir neįtikimai socialūs. Turi daug pažinčių, jie kartais dirbtinai kuria ryšius ir juos palaiko. Jie jaučiasi saugūs, kai juos supa pažįstami žmonės. Šio tipo žmonės draugauja su mokyklos, darželio, studijų laikų draugais.

Jie labai prieraišūs prie gimtinės, todėl sunkiai emigruoja. Mėgsta taisykles, faktus, teisingumą.

Sudėjimas gali smarkiai skirtis, tačiau veido bruožai gan panašūs – veidas stačiakampis, daugiau kvadratas, veidas retai bus apvalus.

Jie yra tradicijų ir ritualų sergėtojai. Giminė ir visuomenė jiems yra nepaprastai svarbūs dalykai.

Jie tikslūs ir dėmesingi detalėms. Jie mėgsta planuoti atostogas, šeimos šventes. „Paskutinės minutės“ kelionės – ne serotonino tipo žmonėms. Jie jaučia diskomfortą, jeigu reikia daryti spontaniškus sprendimus.

„Statytojai“ gali tapti šiek tiek maniakiški dėl tvarkos, planavimo. Jie dažniau turi paranojinių nukrypimų, nes gali per daug pasinerti į vidinio teisingumo poreikį. Jie gali nuėję gabalą kelio grįžti namo ir patikrinti, ar tikrai užrakino duris.

Psichologai taip pat pabrėžia, kad šio tipo žmonės labiau linkę sirgti depresija. Jeigu sugriūna tam tikra jų tvarka, jie praranda pagrindą, tai smarkiai išmuša juos iš pusiausvyros. Psichologai bet kuriai netekčiai ir susitaikymui su ja turi tam tikrus terminus. Pavyzdžiui, tris mėnesius turėtų trukti susitaikymas, paskui panašiai tiek gedulas ir t. t. Dirbant su „statytojų“ tipo žmonėmis šie terminai nustoja galioti. Jie gali labai ilgai liūdėti. Tikriausiai teko matyti moterų, kurios praėjus net ir trejiems metams po skyrybų dar liūdi, negali susitaikyti, net braukia ašarą. Serotonino daug turintys žmonės „renka“ ne tik daiktus, bet ir įvykius, sentimentus, nuotraukas.

Vertingi šių žmonių bruožai – jie yra patikimi, mėgsta per šventes dovanoti dovanas (jas įsigyja prieš kelis mėnesius). Aplinkiniai, kol geriau nepažįsta tokių žmonių, juos labai mėgsta – jie stabilūs, draugiški, viską apsvarsto. Tačiau jei aplinkiniai ką nors padaro spontaniškai, jie greitai tampa „statytojų“ priešais. Geriausiai jie sutaria su tokiais pačiais kaip jie. Jų pasaulio suvokimas gerokai skiriasi nuo „tyrinėtojų“. Iš pradžių, „tyrinėtojai“ gali susižavėti „statytojais“, bet ilgainiui jų bendravimas nutrūksta.

„Statytojai“ mielai atlieka profilaktinius sveikatos patikrinimus, reguliariai vaikšto pas gydytojus, paiso jų nurodymų. Kartais dėl savo unikalios „teisingumo“ sistemos jie gali ką nors pakeisti pagal save. Tuomet kaip pacientai jie nustoja būti paklusnūs.

Lietuvoje daugiausia „statytojų“ tipo žmonių.

Mažiausiai pasaulyje yra „direktorių“, jų organizme yra testosterono perteklius. Atrodytų, kad šios tipo žmonės turėtų būti išskirtinai vyrai. Tačiau testosterono perteklių turi ir moterys. Tipiškas pavyzdys – jaunos merginos, kurių kojos „auga nuo ausų“. Nekelia abejonių, kad pirmoji mūsų šalies dama yra šio tipo žmogus.

Išvaizda šio tipo žmonių nėra vienoda, juos vienija tik labai tvirtas kūno sudėjimas, bet žmogus gali būti ir stambesnis, ir lieknesnis. Šių žmonių žodžiai būtų tokie: „debatai“, „tikslai“, „rezultatas“, „teisingumas“.

Jie yra tiesmukiški, labai ryžtingi, susikaupę, realistiški, reiklūs, logiškai mąstantys, drąsūs. Jų drąsa kitokia nei dopamino tipo žmonių. „Direktoriai“ net drąsą demonstruoja sistemingai. Jie gerai perpranta visokius mechanizmus.

Dažniausiai jie nėra empatiški ir nesigilina į kitų žmonių emocijas. Su žmonėmis jie dirba kaip su tam tikra sistema. Testosterono turintys vaikai daug laiko praleidžia konstruodami, surinkdami ar išrinkdami kažkokius mechanizmus.

„Direktorių“ tipo žmonės renkasi gydytojų, mechanikų, inžinierių specialybes. Jeigu šio tipo žmogus pasirenka mediko specialybę, jis retai bus bendrosios praktikos gydytoju, jis bus chirurgas, patologas ir pan.

Įdomūs faktai: tam tikro menstruacinio ciklo metu, kai organizme išsiskiria daugiau testosterono, moterys geriau parkuoja automobilius, susigaudo žemėlapiuose. Moterys menopauzės metu ir po jos pradeda daryti ryškesnius karjeros šuolius. Priimti drąsius ir ryžtingus sprendimus dėl savo gyvenimo moterims tampa lengviau, nes jų organizme padaugėja testosterono.

Daug „direktorių“ tipo žmonių yra tarp sportininkų, nes čia reikia daug ištvermės. Jie priima greitus sprendimus, bet jie būna kartais per daug ciniški, šaltakraujiški. Jie nesupranta emocijų protrūkių, todėl kartais atrodo beširdžiai. Jie tiki tuo, ką galima išmatuoti.

Testosterono per daug turinčios moterys vadinamos beširdėmis. Bet kai pratrūksta jų emocijos, jos tada viską griauna. Jie labai kerštingi. Kalbant apie tipiškus susirgimus – jie dažnai serga disleksija, mikčiojimu ar įvairių sunkumų autizmu.

Žmonės, kurių organizme dominuoja estrogenai,  priskiriami „derybininkų“ tipui. Jeigu vyro organizme dominuoja estrogenasi jis bus labai empatiškas, labai dėmesingas meilužis. Estrogeninio tipo vyras bus putlesnis, jų veidai gražesni, švelnesnių bruožų. Tokio tipo yra aktorius Deni de Vitas.

Jų būdingi žodžiai: „jautrus“, „dvasia“, „atsitiktinis“, „meilumas“, „santykiai“, „jauku“, „ilgalaikis“, „patikimas“.

Tipiškos „derybininkų“ savybės – jie gerai mato bendrą vaizdą, mąsto plačiai. Jų puiki kūno kalba. Jiems duota greičiau nei kitiems perprasti kitą žmogų. Apmaudu, bet daugelis psichologų ir psichoterapeutų yra ne šio tipo. Gal dėl to lietuviai taip nusivylę šiais specialistais, nes jie neturi nei savybių, nei, matyt, noro suprasti kitą žmogų. Jie dažniau būna „statytojų“ tipo, kuriems patinka tvarka ir jie viską mėgsta sudėti į lentynėles.

„Derybininkai“ turi nepaprastą intuiciją, yra labai lankstūs. Jų stipri empatija, jie mėgsta filosofuoti. Jų platus matymas yra naudingas, kai reikia dirbti su dideliu kiekiu informacijos. Jie puikiai ją visą „mato“ ir reikiamu metu iš ten „pasiima“ tai, kas reikalingiausia. Jie turi ir savybę „nematyti“ nereikalingų, nemalonių smulkmenų. Dėl šios savybės jie gali ilgą laiką nepastebėti sveikatos sutrikimų, kuriuos vertins kaip smulkmenas.

Šio tipo žmogų nesunku atpažinti iš to, kaip jie mokosi užsienio kalbų. Jie moka nedaug žodžių, bet drąsiai kalba, daro klaidas, tačiau vis tiek stengiasi išsakyti savo mintį. Be to, turi viešo kalbėjimo talentą.

Daugeliui šio tipo žmonės gali atrodyti nesantūrūs, per daug jausmingi, emocingi. Jie gali būti įkyrūs, daug kalbantys. Jie mėgsta pernelyg gilintis į save ir kitus, todėl psichologai sako, kad tarp šio tipo žmonių daug „psichologinių aukų“.

Jie labai kūrybiški. Todėl vieni sėkmingiausių šio tipo žmonių galima pamatyti tarp architektų, dizainerių: jie puikiai suvokia kito žmogaus poreikius, greitai juos perpranta ir pasiūlo labai kūrybiškus sprendimus.

Šaltinis: https://www.vlmedicina.lt/lt/hormonai-lemia-musu-isvaizda-charakteri-ligas-ir-net-santykius-su-kitais